V dnešní době máme na výběr více možností než kdy předtím, pokud jde o nákup knih. Kromě tradičních knihkupectví, ať už kamenných nebo online, se stále více dostává do popředí fenomén antikvariátů. Tak kde hledat knihy, které stojí za to? Je lepší se vydat do moderního knihkupectví pro novinky, nebo se ponořit do tajemného světa antikvariátů, kde každý titul nese kousek historie?
-
Nové knihy: Krása aktuálních titulů
Nové knihy mají jedno velké lákadlo — jsou aktuální. Ať už jde o poslední bestseller, knihu od známého autora, nebo populární žánrovou literaturu, nové tituly nabízejí nejnovější pohledy na svět, trendy a myšlenky. Mnohé z těchto knih jsou také dobře zpracovány, mají moderní design a jsou dostupné v různých formátech — od tištěných verzí po e-knihy a audioknihy. E-knihy a audioknihy teď vynecháme, protože to by bylo na samostatný článek. Obojí má svá pro a proti, ale pro zjednodušení je teď necháme stranou.
Nejnovjší trendy a myšlenky můžou být ale i kámen úrazu. Ne vždycky člověk souzní s tím, co je zrovna in, a také často s množstvím klesá kvalita. Typickým příkladem jsou ženské romány, nebo mi to tak aspoň přijde. Ženské to hltají, a chtějí prostě pořád další příběhy – a už přehlédnou, že se v textu množí chyby, nelogičnosti anebo že prostě ten příběh stojí za starou belu. Hlavně že dostanou další dávku romantiky. A protože cílovka je velká a hladová, spirála množství vs. kvalita se točí stále víc…
-
Antikvariáty: Kde najít poklady minulosti
V tu chvíli přichází na řadu druhá možnost — antikvariáty, kde každá kniha má svůj příběh. Knihy v antikvariátech nejsou jen produkty masové výroby, jsou to unikáty. Každý svazek může mít vlastní historii, někdy i osobní dedikaci předchozího majitele nebo známky používání, které dodávají knize charakter. Ať už jde o vintage vydání, knihy z minulých desetiletí nebo dokonce staletí, antikvariáty nabízejí i knihy, které se už běžně nevyskytují na pultech knihkupectví.
Navíc je návštěva antikvariátu zcela jiný zážitek než nákup v moderním obchodě. Brouzdání policemi plnými starých knih je jako cestování časem. Zatímco nová kniha má často cenu stanovenou prostou kalkulací nákladů a zisku, knihy v antikvariátech mohou mít i emocionální hodnotu, která přechází mezi generacemi. Nehledě na to, že dřív se tolik nehrálo na masovou výrobu a knihy, které vyšly, byly – většinou – literárně hodnotné, promyšlené a nutily k zamyšlení. Nešlo o to je prostě zkonzumovat; a když už, tak úplně jiným tempem, než dnes.
-
Co je lepší?
Odpověď na otázku, kde hledat knihy je za mě jasná: v antikvariátu! Proč? Protože v něm najdete obojí. Nové tituly tak rychle zastarávají, že už za pár týdnů po vydání se objevují i v antících, a často jejich cena leze hodně rychle dolů, protože po velké mediální masáži, kdy si to každý chtěl hned přečíst, najednou přichází poptávkové vzduchoprázdno. Vyjde jiný hit, a aby si na něj lidi udělali doma místo, ten předchozí prodají do antíku. A protože takových lidí jsou naráz stovky, nabídka začne převyšovat poptávku a cena padá. Vyplatí se tedy pár týdnů počkat.
Krom pár týdnů starých trendů navíc máte vždycky možnost objevit něco nového mezi tituly staršími. Možná s podpisem, s věnováním, poznámkami původního majitele, nebo záložkou vloženou přesně tam, kde poslední čtenář skončil. Můžete se pak vydat po stopách jejího původu, a to je teprv dobrodrůžo!